Krizopras Taşı: Anlamı, Faydaları ve Özellikleri

Krizopras Taşı: Anlamı, Faydaları ve Özellikleri
Krizopras Taşı: Anlamı, Faydaları ve Özellikleri

Krizopras taşı, kullanan kişi üzerinde anti depresan etkisi bırakan bir doğal taştır. Doğal taşlar geçmiş dönemlerden günümüze kadar şifacılıktan ezoterik alanlarda yapılan çalışmalara kadar birçok yerde kullanılmıştır. Alternatif tıp alanında da oldukça tercih edilmekte olan doğal taşların kullanıcıları gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Krizopras taşı da diğer birçok doğal taş gibi kişilere güzel ve pozitif enerjiler vermektedir. Doğal taşların temelinde, kullanan kişilere şifa vermek ve onları negatif durumlardan korumak yatmaktadır. Krizopras taşı da özellikle şifacılık alanında çok sık tercih edilmekte olan bir doğal taştır. Yoga ve meditasyon yapan kişilerde krizopras taşını sıklıkla kullanmaktadırlar.

Krizopras Taşının Faydaları Nelerdir?

Krizopras taşının yararları içerisinde en çok bilineni, kullanan kişilere mutluluk vermesidir. Krizopras taşının, kişiler üzerinde bir takım olumlu özellikleri bulunmaktadır. Fiziksel rahatsızlıklara iyi gelen özellikleri de krizopras taşını değerli kılmakta olan yönlerindendir. Krizopras taşının fiziksel açıdan insanlar üzerinde yaratmakta olduğu bazı faydalar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Krizopras taşı, çocuk sahibi olmakta zorluk çeken kadınların doğurganlığını uyarmaktadır. (Kısırlık gibi problemlerde işe yaramamaktadır.)
 • Krizopras taşı, mantar gibi enfeksiyonların iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.
 • Krizopras taşı, cinsel yol ile bulaşan hastalıkların tedavisinde destekleyici bir doğal taştır.
 • Krizopras taşı, hormon dengesini korumaya yardımcı özelliklere sahiptir.
 • Krizopras taşının mide asidini dengeleyici özelliği bulunmaktadır.
 • Krizopras taşı göz sağlığı ile ilgili tedavilerde, tedavi sürecinin hızlanmasını desteklemektedir.
 • Krizopras taşı, gut hastalığı olan kişilerin tedavisinde destekleyici rol oynamaktadır.
 • Krizopras taşı, C vitamini emiliminin artmasına yardımcı olur.
 • Krizopras taşı, kronik olarak uykusuzluk çekmekte olan kişilerin daha rahat uykuya dalmasını sağlamaktadır.
 • Krizopras taşı, kişiye fiziksel açıdan gevşeme sağlamaktadır.

Krizopras Taşı Ne İşe Yarar?

Krizopras taşının bilinen fiziksel özelliklerinin yanı sıra, krizopras taşı kullananlar üzerinde ruhsal ve psikolojik alanlarda da birçok konuda iyileşme sağladığı bilinmektedir. Krizopras taşı, kişilerin psikolojik problemlerinden kurtulmalarını ve manevi anlamda kendilerini çok daha iyi hissetmeye başlamasına yardımcı olmaktadır. Krizopras taşının psikolojik ve ruhsal alandaki faydaları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Krizopras taşı, karabasan gibi kişiyi korkutan ve kişiye psikolojik zarar veren varlıklardan kurtulunmasına karşı faydalı olan bir doğal taştır.
 • Krizopras taşı, depresyondaki kişilerin daha hızlı bir şekilde depresyonu atlatmalarına yardımcı olmaktadır.
 • Krizopras taşı, panik atak problemi olan kişilerde daha kolay bir şekilde sakinleşmelerini sağlamaktadır.
 • Krizopras taşı, kullanan kişiye güven hissiyatı vermektedir.
 • Krizopras taşı, kişileri bencillik duygusundan uzaklaştırmaktadır.
 • Krizopras taşı, duyguların dengelenmesini destekleyici özelliğe sahiptir.
 • Krizopras taşı, sıklıkla kabus görmekte olan kişiler için faydalıdır.
 • Krizopras taşı, kullanan kişinin iç görüsünü geliştirmektedir.
 • Krizopras taşı, taşı kullanan kişinin kendisini olduğu gibi kabul etmesini ve kendisini sevmesini sağlar.
 • Krizopras taşı, kişinin gizli yeteneklerinin ortaya çıkmasını destekler.
 • Krizopras taşı, kişileri yargılayıcı olmaktan uzaklaştırmaktadır.
 • Krizopras taşının hayal gücünü geliştirici etkileri mevcuttur.
 • Krizopras taşı, bilinçaltı ve bilinç üstü dengesinin korunmasını sağlamaktadır.
 • Krizopras taşının korku hissini azalttığı bilinmektedir.
 • Krizopras taşı, psikolojik açıdan oluşan cinsel problemlerin tedavisinde destekleyici etkisi vardır.
 • Krizopras taşı, kişiyi stresten uzaklaştırır ve mutluluk hormonu salgılanmasını sağlar.

Krizopras Taşı Nasıl Kullanılır?

Krizopras taşının kullanımı için en çok dikkat edilmesi gereken husus, taşın kullanan kişinin teni ile temas edecek şekilde konumlandırılmasıdır. Krizopras taşından alınabilecek maksimum verim ten ile temasta sağlanmaktadır. Hemen hemen bütün doğal taşların takı formunda kullanımında tene değecek şekilde kullanılması gerekmektedir. Kolye ve bileklik olarak kullanılacak krizopras taşının sadece çerçevesinin olması, yani arka ve ön kısmının açıkta kalması gerekmektedir. Bu şekilde arka kısmı kişinin tenine değerken ön kısmı da taşın güzelliğini sergileyecektir. Krizopras taşı küpe, broş ve tespih olarak da sıklıkla tercih edilmektedir. Evde, okulda ya da çalışma ortamında ise, ham doğal taş olarak kullanılmaktadır. Meditasyon çalışmaları esnasında yine ham taş formunda kullanılabileceği gibi takı formunda da kişi üzerinde bulundurarak meditasyon yapabilir.

Krizopras Taşının Anlamı Nedir?

Venüs taşı olarak bilinen krizopras taşının anlamı, Yunanca “kriz” ve “altın” dır. Krizopras taşı, Antik Roma döneminde sıklıkla kullanılmıştır. Bir rivayete göre İskender, Hindistan seferinden dönerken Fırat nehrinde yıkandığı sırada kemerinde bulunan krizopras taşı nehre düşüp kaybolmuştur. Krizopras taşı kaybolduktan sonra ise İskender’in bir daha savaş kazanamadığına inanılmıştır. Bu hikayeye göre krizopras taşının anlamı, krizleri çözmek için kullanılmasından gelmektedir.

Krizopras Taşının Özellikleri Nelerdir?

Krizopras taşının özellikleri de diğer doğal taşlar gibi özeldir. Doğal taşları tanımaya başlamanın en önemli aşaması özelliklerini öğrenmektir. Doğal taşların özelliklerini öğrenerek hem doğal taşlar ile daha kolay bağlantı kurulmaktadır hem de doğal taşların temizliği gibi birçok konuda bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır.

Krizopras taşının özellikleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Krizopras taşı, saydam ve yarı saydam olacak şekilde bulunmaktadır.
 • Krizopras taşının sertlik derecesi 6,5 ile 7 arasındadır.
 • Krizopras taşının yağlı ve mumlu bir yapısı vardır.
 • Krizopras taşı, kalsedon ailesinden bir doğal taştır.
 • Krizopras taşı genellikle altıgen şeklindedir.
 • Krizopras taşı genellikle, yeşil ve yeşilin tonlarından oluşmaktadır.
 • Krizopras taşının özgül ağırlığı 2,59 ila 2,61 arasındadır.
 • Krizopras taşının çıkarıldığı yerler; ABD, İsviçre, Rusya, Avusturalya, Brezilya ve Burma’dır.
 • Krizopras taşı kalp çakrası ile bağlantılıdır.
 • Krizopras taşının içerisinde silisyum, oksijen ve nikel bulunmaktadır.

Krizopras Taşının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Doğal taşların gerçekliğinin anlaşılması, doğal taşların yapılarının ve renklerinin iyi bir şekilde bilinmesi ile bu konuda uzman olan kişiler tarafından pratik bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu durumun haricinde, doğal taşların orijinalliğinin anlaşılması için bazı teknikler geliştirilmiştir.

Krizopras taşının gerçekliğini anlamak için de uygulanabilecek birtakım yöntemler bulunmaktadır. Birçok doğal taşın gerçekliğinin test edilmesi gibi krizopras taşının da bir kısmı kesilerek içerisindeki renkler ile dışarısındaki renklerin uyumu kontrol edilebilmektedir. Yine diğer doğal taş kontrollerinde olduğu gibi hafif ısı vererek gerçek olup olmadığı öğrenilebilmektedir. Krizopras taşı sahte ise, hafif bir ısı verildiğinde üzerindeki boyalar akacaktır. Piyasada bulunan sahte formlardaki doğal taşların alınmaması, güvenilir satış kaynaklarının tercih edilmesi ile büyük ölçüde önlenebilmektedir.

Krizopras Hangi Burcun Taşıdır?

Doğal taş kullanımı için belirlenmiş burçlar yoktur. Fakat her burcun kendisine özel doğal taşları bulunmaktadır. Bu doğal taşlar bir ya da birden fazla olabilmektedir. Burçlar, taşları kullanan kişilere maksimum seviyede fayda sağlıyor olsa da diğer burçların da başka taşları kullanmasında herhangi bir problem yaşanması söz konusu değildir. Doğal taş kullanmak isteyen herkes kendisine yakın hissettiği, faydalarından yararlanmak istediği veya beğendiği doğal taşı güvenle kullanabilmektedir.

Krizopras taşının burcu, yengeçtir. Yengeç burcuna sahip olan kişiler, bu doğal taştan en yüksek seviyede yararlanabilmektedir.

Krizopras Taşı Nasıl Temizlenir?

Krizopras taşının temizliği yapılırken, taşın sertlik derecesi göz önünde bulundurulmalıdır. Sertlik derecesi yüksek olsa da krizopras taşı oldukça hassas bir doğal taştır. Akan su altında hafifçe yıkanması temizliği için tercih edilebilir yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak bu doğal taş kolaylıkla çizilip kırılabilecek bir yapıda olduğu için nazik davranılmalıdır. Krizopras taşı, tütsü yardımı ile de kolayca temizlenebilmekte olan bir doğal taştır. Tütsünün dumanını taşın etrafında bir dakika kadar gezdirmek, temizlenmesi için yeterli olmaktadır. Ortalama olarak iki haftada bir ve meditasyon çalışmalarından sonra doğal taşların temizlenmesi gerekmektedir. Doğal taşların temizlenmesi, taşlar üzerinde biriken enerjilerin nötrlenmesini ve bu taşların daha uzun kullanım ömürlerine sahip olmasını sağlamaktadır.

Krizopras Taşının Satış Fiyatı Ne Kadar?

Krizopras taşının satış fiyatı; taşın hangi formda alınacağına, taşın büyüklüğüne, renk tonuna ve şekline göre değişiklik gösterebilmektedir. Krizopras taşının ham şekilde satış fiyatı 80 TL’den başlayıp 450 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Takı formunda satışa çıkarılmış olan krizopras taşı ise 55 TL’den başlayıp 350 TL’ye kadar yükselebilmektedir. Takı formunda satışa çıkarılmış olan krizopras taşının tasarımında ya da zincirinde gümüş ve altın gibi materyaller kullanıldığında bu ürünlerin satış fiyatı 350 TL’yi de geçebilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*