Lapis Lazuli Taşının Faydaları Nelerdir? Özellikleri, Anlamı

Lapis Lazuli Taşının Faydaları Nelerdir? Özellikleri, Anlamı
Lapis Lazuli Taşının Faydaları Nelerdir? Özellikleri, Anlamı

Lapis lazuli, bilgelik taşı olarak bilinen bir doğal taştır. Bu doğal taş, Antik Mısır’da resimlerde firavunlar ve kraliçelerin süslemelerinde oldukça sık kullanılmıştır. O zamanlar, bir mücevher olarak kullanılmayan lapis lazuli, iksir hazırlamak ve göz farı olarak kullanmak üzere toz haline getirildi. Oldukça göz alıcı bir mavi renge sahip olan bu doğal taş, dönemin en saygın taşlarından biri olarak kabul görmüştür. Antik Mısır döneminde özellikle kozmetik alanında kullanımı tercih edilen bu taş, günümüzde de önemini sürdüren bazı yapılarda da mavi pigmentler için toz haline getirilerek kullanılmıştır. Bu yapılardan en çok bilineninin ise, Michelangelo’nun Sistina Şapeli’ndeki freskleri gösterilmektedir.

Lapis Lazuli Taşının Faydaları Nelerdir?

Doğal taşlar eski zamanlardan beri farklı alanlarda şifa ve enerji kaynağı olarak kullanılmıştır. Lapis lazuli doğal taşı, ilk aşamalarda farklı bir sektörde tercih edilmiş olsa bile daha sonralarında taşın kullanıcılarına farklı faydalar sağladığı keşfedilmiş ve daha geniş bir kullanım alanına sahip olmuştur. Lapis lazuli taşının yararları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Lapis lazuli taşı özellikle solunum ve sinir sisteminin düzgün çalışmasına fayda sağlamaktadır.
 • Tiroit ve farklı boğaz yolu rahatsızlıklarının tedavi süreçlerine olumlu katkılar sunmaktadır.
 • Lapis lazuli taşı, kullanan kişilerin vücut iltihabı sorunlarında oldukça etkilidir.
 • Lapis lazuli taşı kişilerin zihinsel olarak dengelenmesini sağlar.
 • Uykusuzluk sorunu ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 • Lapis lazuli taşı, kişilerin yorgunluk ve halsizlik gibi durumlarının düzelmesinde de oldukça etkilidir.

Lapis Lazuli Taşı Ne İşe Yarar?

Lapis lazuli taşı kullananlar özellikle kendi değerlerinin farkına varmaktadır. Bu taşın kullanımı, kişinin ilk olarak kendisinin önemli olduğunun farkına varılmasını sağlamaktadır. Öz güven sorunlarının giderilmesinde de oldukça etkili olan lapis lazuli taşının bilinen diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Lapis lazuli taşı, kişinin kendini daha iyi ifade edebilmesini sağlamaktadır.
 • Kişilerin gerçekleri açık bir şekilde söyleyebilmesini ve bu sayede, daha gerçekçi ilişkiler kurabilmesinde etkilidir.
 • Kişilerin kendi doğrularında ve kendi ışıklarında güçlü bir şekilde ilerleyebilmesini sağlamaktadır.
 • Kişilerin bastırmış oldukları hayal kırıklıklarının ve öfkenin azaltılmasını sağlar.
 • Lapis lazuli taşı, kişilerin doğru kararlar verebilmesi için berrak bir zihne ve düşünce yapısına sahip olmasını sağlar.

Lapis Lazuli Taşı Nasıl Kullanılır?

Lapis lazuli taşının kullanımı, farklı mücevherlerin tasarımlarında tercih edilmektedir. Özellikle kolye olarak kullanımı tercih edilen lapis lazuli taşı, ham doğal taş formunda her zaman kişilerin yanında taşınabilir özelliğe de sahiptir. Takı formunda kullanımın yanı sıra, ev ya da ofis gibi çalışma alanlarında da bu doğal taş dekoratif bir obje olarak kullanılabilmektedir. Her türlü kullanımda fayda sağlayabilen bu doğal taş, diğer taşlarda da olduğu gibi ten ile temas halinde iken, kişilerin en iyi şekilde fayda sağlamasına imkan sunmaktadır.

Lapis Lazuli Taşının Anlamı Nedir?

Lapis lazuli taşının anlamı, Latinceye dayanmaktadır. ‘Mavi Taş’ anlamına gelen lapis lazuli, Latincede ‘taş’ anlamına gelen ‘lapis’ ve Farsçada ‘mavi’ anlamına gelen ‘lazhward’ kelimelerinin birleşiminden oluşmaktadır. Lapis lazuli taşının bu ismi almasının nedeni ise, taşın sahip olduğu eşsiz mavi renktir. Gök mavisi tonlarına sahip olan lapis lazuli, antik çağlardan beri farklı kullanım alanlarında sıklıkla tercih edilmiştir.

Lapis Lazuli Taşının Özellikleri Nelerdir?

Doğal taşların her biri, birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler taşların yapılarını, renklerini, renk geçişlerini, saydamlıklarını ve enerji ile şifa kanallarını kapsamaktadır. Kişiler ihtiyaç duydukları faydalara göre farklı birçok doğal taş kullanımını tercih edebilmektedir. Doğal taşların sahip olduğu özelliklerin bilinmesi, doğru taşların seçilmesini ve doğal taşların satın alınmasında gerçek taşların ayırt edilmesine büyük bir katkı sağlamaktadır. Lazpis lazuli taşının özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Lapis lazuli taşının sertlik derecesi 3 ile 5,5 arasındadır.
 • Lapis lazuli taşı yarı saydam ve opak formlarda olabilmektedir.
 • Lapis lazuli taşının özgül ağırlığı 2,7 ile 2,9 arasında değişebilmektedir.
 • Lapis lazuli taşı genel olarak mavi renkte bulunmaktadır.
 • Lapis lazuli taşı; ABD, Rusya, İtalya, Arjantin ve Afganistan’da bulunmaktadır.
 • Lapis lazuli taşı, taç çakrası ve boğaz çakrası ile uyumlu olarak çalışmaktadır.

Lapis Lazuli Taşının Gerçek Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Doğal taşlar piyasada sahte formlarda sıklıkla yer alabilmektedir. Bunun için doğal taş kullanıcılarının alabileceği ilk önlem, güvenilir satış kanallarını tercih etmek olacaktır. Doğal taşların gerçekliğinin anlaşılması için taşların sahip oldukları özelliklerin iyi derece bilinmesi ve doğal taşlar ile uzun yıllar ilgilenilmesi gerekmektedir. Bu sayede, doğal taşların yapılarının incelenmesi ile sahte taşlardan ayırt edilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra doğal taşların gerçek olup olmadığının anlaşılması için farklı bazı yöntemler geliştirilmiştir.

Lapis lazuli taşının gerçekliğini anlamak için de bu yöntemlerden bazıları kullanılmaktadır. İlk olarak tercih edilebilinecek yöntem, taşın renklerinin incelenmesidir. Lapis lazuli taşında sarı ve beyaz lekeler bulunmaktadır. Tek renk olarak bulunan taşlar tamamen sahte olarak piyasaya sürülmektedir. Lapis lazuli taşının bir parçasının kırılması ile taşın iç ve dış renginin kontrol edilmesi de taşın gerçekliğinin anlaşılması için kullanılan bir tekniktir. Aynı zamanda taşa düşük seviyede bir ısı verilerek, taşın üzerindeki boyanın akması sağlanabilir. Taşın üzerinden boyanın akması, taşın sahte olduğunun anlaşılmasını sağlamaktadır.

Lapis Lazuli Taşı Hangi Burcun Taşıdır?

Burçlar ile doğal taşlar arasında bir uyum bulunmaktadır. Astrolojik olarak kabul gören bu uyum, burçların sahip olduğu doğal taşlar ile daha iyi bir enerji akışının elde edilmesini sağlamaktadır. Kişiler kendi burçları ile uyumlu taşları kullanarak, taşların enerjisinden ve şifasından daha etkili şekilde yararlanabilmektedir. Bunun yanı sıra, burçlar ile uyumlu olmayan doğal taş kullanımlarının gerçekleştirilmesi de kişilere herhangi bir zarar vermemektedir. Bu durum sadece, kişilerin taşlardan en etkili şekilde yararlanmasını kısıtlamaktadır.

Lapis lazuli taşının burcu yaydır. Yay burcuna sahip kişiler bu taşın tüm etkilerinden iyi bir şekilde faydalanabilmektedir. Lapis lazuli taşı ile uyumlu olan doğal taşların bir arada kullanılması, elde edilmek istenilen şifa ve enerjinin de artmasına destek vermektedir. Doğal taşların bir arada kullanılmasında da taşların birbiri arasındaki enerji uyumunun kontrol edilmesi gerekmektedir.

Lapis Lazuli Taşı Nasıl Temizlenir?

Doğal taşların temizlenmesi, taşların enerjilerinin nötrlenmesi ve taşların kullanım sürelerinin uzaması adına oldukça önemlidir. Doğal taşların kullanıma bağlı olarak haftada bir kez temizlenmesi gerekmektedir. İlk kullanımdan önce de doğal taşların üzerinde barındırdığı enerjinin nötrlenmesi için temizlenmesi gereklidir. Taşların temizlenmesi için tercih edilecek yöntemler, doğal taşların sahip olduğu sertlik derecelerine göre seçilmelidir.

Lapis lazuli taşının temizliği için tercih edilecek yöntemler arasında akan su tekniği bulunmamaktadır. Bunun nedeni ise, bu taşın sertlik derecesinin düşük olmasıdır. Lapis lazuli taşının temizliği, taşın bir gece toprağa gömülü bırakılması ile gerçekleşebilir. Bunun yanı sıra lapis lazuli taşı, tütsü dumanında ve tuz lambasının yanına bırakılarak da temizlenebilmektedir.

Lapis Lazuli Taşının Satış Fiyatı Ne Kadar?

Lapis lazuli taşının satış fiyatı, taşın kullanılmak istenilen formuna göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle mücevher tasarımında farklı materyaller ile kullanılabilen lapis lazuli taşı, yüksek fiyatlar ile satışa sunulmaktadır. Lapis lazuli taşı, takı formlarında genel olarak 60 TL ile 350 TL arasında bir fiyata sahiptir. Özellikle tespih yapımında da kullanılan bu doğal taşın fiyatı 600 TL’yi bulabilmektedir.

1 geri izleme / bildirim

 1. Doğal Taşlar Nasıl Kullanılır? Doğal Taşların Kullanım Amacı - taslari.com

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*